Що таке активна життєва позиція

Визнавати, що те, що відбувається, справді відбувається

Насамперед активна життєва позиція починається з включеності у власне життя. Люди, які займають пасивну позицію, схильні заплющувати очі на неприємні факти, події, свій стан. Що називається, тягнути до останнього, поки дискомфорт не стане такої сили, що його вже неможливо не помічати.
Люди з активною позицією в житті скоріше вирішують проблеми в міру їх надходження та своїх можливостей, проте не відвертаються від складнощів і не заплющують на них очі.

Розуміти, що те, що відбувається з вами — це ваш вибір

Хоч би якою була ситуація, вибір завжди залишається за самою людиною. Наша свобода полягає в тому, щоб реагувати і приймати рішення, як діяти, чи впливати на обставини, чи змінювати свою поведінку, чи продовжувати залишатися в цій ситуації, чи рухатися далі.

Робити щось, щоб отримати результат

Нерідко люди чекають кращих умов, відкладаючи бажане на потім. “Зараз” завжди невідповідний час, тому що недостатньо сил, засобів та можливостей. Але що, якщо найкращі умови так і не прийдуть?

Людина з активною позицією усвідомлює, що її життя — у руках. Найчастіше, щоб отримати бажане, необхідно щось зробити самому і не сподіватись, що зміни відбудуться самі по собі. Почати рухатися до мети можна, використовуючи ресурси, які вже є, або створюючи потрібні умови самостійно.

Ставити цілі та усвідомлювати свої бажання

Важливо, чи наші дії переслідують якусь мету, чи справді ми всерйоз прагнемо до неї, маючи готовність долати труднощі і не здаватися.
Наскільки цінним буде результат, залежить від сили нашого бажання та кількості вкладених зусиль.

Те, що далося саме по собі, навряд чи може дати відчуття задоволеності собою, радості досягнення, наповненості. Звичайно, вільне плавання “в нікуди”, без курсу та напряму, швидше за все таки принесе людину до якогось берега. Але якщо людина нікуди не хотіла і не прагнула, жоден з берегів не стане для неї бажаним домом.

Аналізувати свої вчинки

Ми не завжди розглядаємо те, що з нами відбувається, як результат власних дій. “Мені не пощастило”, “Так вийшло”, “Винний хтось інший” — такі пояснення допомагають уникнути визнання своїх помилок, захищають самооцінку.
Активна позиція в житті спонукає нас не лише діяти, але й аналізувати свої дії, звертати увагу до слабкі сторони, помилки і невдачі. Роблячи одне й те саме, навряд чи можна сподіватися отримати інший результат.

Слідувати своїм бажанням та цілям, не зациклюючись на переживаннях та труднощах

Коли людина починає щось нове, найчастіше у неї не вистачає впевненості та рішучості, знань та досвіду. Ми можемо переживати сумніви, страх змін, бажання уникати поразок та відчуття власної неспроможності.

Чим сильніший дискомфорт, тим більше людина, яка звикла уникати складнощів, буде відчувати тиск обставин і прагнути уникнути вирішення проблеми. Насправді, коли ми стримуємо природне прагнення активності, ми лише посилюємо напругу та стрес, “консервуючи” проблемну ситуацію.

При цьому ми можемо забувати про те, що впевненість і досвід не виникають самі по собі, а напрацьовуються в процесі, як результат наших дій. Так само страхи і сумніви знижуються у міру того як людина діє, освоює невідоме, роблячи його відомим. Чим більше ми діємо, тим більше зростає віра у власні сили та можливості.

Бути відкритим новому

Поки людина перебуває в хорошому оточенні та хороших умовах, вона може не відчувати явного дискомфорту. Але що буде, якщо обставини зміняться та перестануть бути зручними?
Якими би не були поточний комфорт і стабільність, зміни можуть прийти і в наше життя. Тут знадобиться здатність вчасно відмовитися від зовнішніх опор, адаптуватися до нового, гнучко пристосовуватись до інших умов.

Активна життєва позиція також пов’язана з самооцінкою та впевненістю в собі. Якщо людина має сміливість вірити і знати, що, незважаючи на побоювання та ризики, вона може впоратися з труднощами, це допомагає почуватися комфортно в різних ситуаціях, бути відкритим новому, реалізовувати і проявляти себе.